Chrysler Twitter Hesabındaki Küfür Krizi

Chrysler’ın resmi Twitter sayfası @ChryslerAutos hesabına 9 Mart 2011’de sayfanın 7.500 takipçisi varken girilen küfür içerikli tweet marka tarafında bir krize yol açtı.

“I find it ironic that Detroit is known as the #motorcity and yet no one here knows how to fucking drive” şeklinde girilen tweet dakikalar içerisinde okundu ve retweet edildi. Ardından marka tarafından bir özür açıklaması geldi.
“Our apologies-our account was compromised earlier today. We are taking steps to resolve it.”

Markanın içeriği hesaptan hızlı bir şekilde silmesine rağmen, Friendfeed’e düşen retweetler ve Twitter üzerinden RT@ChryslerAutos şeklinde yapılan paylaşımlarla markanın kontrolünden çıkarak çok çabuk bir şekilde yayıldı.

İçeriğin görünmesinin ardından Chrysler’ın yapmış olduğu açıklama her ne kadar kimsenin umrunda olmasa da marka blogunda yayınladığı açıklama ile, bu içeriğin kendi sosyal medya ajanslarının (New Media Strategies) bir çalışanı olduğunu ve bu çalışanın işine son verildiğini duyurdu.

Buradan da anlaşılacağı gibi, markaların sosyal medyadaki duruşları çok önemlidir ve sosyal medya herhangi bir küçük hatada markaya büyük çaplı hasarlar verebilir.Burada yine dönüp dolaşıp geleceğimiz nokta, sosyal medyanın ciddiye alınacak bir kanal olduğudur.(İnatla hâlâ almayan markaların olması beni şaşırtıyor.)
Bir ikincisi, sosyal medya yönetiminde de aynı ciddiyetin korunması ve girilecek içeriklerin en az iki kez kontrol edilmesi gerekmektedir. Facebook bu hatayı bir kez kaldırabilir, herhangi bir hatada içeriği kaldırabilir/değiştirebilirsiniz belki ama Twitter’da böyle bir şansınız görüldüğü gibi yok. İçerik silinse bile bir kişinin görmesi ve onu retweet etmesi sizi işinizden edebilir:)

  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: