Mercedes-Benz Sprinter: Online Guerrilla

Mercedes’in pahalı olduğunu, satın almak için güçlerinin yetmeyeceğini düşünen Mercedes-Benz Sprinter’ın hedef kitlesi, bu sebeple kendilerine uygun bir kamyonet almak için internetteki 2.el ilan sitelerine yöneliyorlar. Halbuki kamyonet piyasasından Mercedes-Benz Spinter’ın diğer kamyonetlerden daha pahalı olması gibi bir durum söz konusu değil. İşte buna dikkat çekmek için N=5 ajansı bir gerilla çalışma başlatmış.

http://www.marktplaats.nl adresine değişik marka adı altında 2 farklı ilan vererek kullanıcıyı ilk önce ilana çekiyorlar. Kullanıcı ilandaki fotoğrafı görünce biraz kafası karışıyor. Çünkü fotoğraftaki araç hariç karede bir Mercedes-Benz Sprinter yer alıyor ve aracın üzerinde “The new Sprinter is already available from 19.800- EU.” yazıyor. Burada bu ikinci el kamyoneti alacağınıza yakın bir fiyata Sprinter’ı alabilecekleri düşüncesi kullanıcılara aşılanıyor.

Daha sonra ilanda verilen telefonu arayan kullanıcılara kızgın bir sesli mesaj karşılık veriyor. Mesajda “Beni kamyonetim için aradığınızı sanmıyorum. Büyük bir ihtimal arkadaki Mercedes Sprinter için arıyorsunuz.Bu benim aracım değil, eğer onla ilgileniyorsanız bir Mercedes satıcısına gitmelisiniz ya da www.mercedes-benz.nl adresini ziyaret etmelisiniz.” şeklinde bir konuşma geçiyor.

Ayrıca ilanda verilen mail içinde aynı şekilde gelen maillere otomatik cevaplar gidiyor “Artık bu maili kullanmıyorum.Çünkü lanet olası Mercedes Benz hakkında gelen maillerden bıktım. O araç benim değil, onun için http://www.mercedes-benz.nl adresini ziyaret edin.”

Sonuç olarak, verilen 2 ilan yayında kaldığı her gün ortalama 20.000 kez görüntülenmiş.Aynı zamanda büyük araba portallarında, günlük 1 milyon ziyaretçisi olan Autoblog.nl’de yayınlanmış.Twitter’da büyük bir buzz etkisi yaratmış.
Bütün bunların maliyeti ise sadece 150 Euro!

Yarattığı etki ve maliyete baktığımızda fazla söyleyecek bir şey yok. Çok başarılı bir çalışma.

Advertisements
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: