Önce Bloggerlara Soruluyor

BlogHer’ün yeni araştırması, sosyal medya ve bloglar üzerinden karar alanların büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre, insanlar bir ürün satın almak ya da o ürün hakkında fikir sahibi olmak istediklerinde artık ünlülerden ziyade bloggerların fikirlerine önem veriyor.

Amerika’da yaşayan kadınların yüzde 78’i aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor. Bu sayının yüzde 20’si de bloggerların bir ürün hakkında yazdıklarını bir ünlünün tanıtmasından daha güvenilir buluyor.

BlogHer’ün kurucularından olan Elisa Camahort Page, “Biz, son dört yıldır kadınların okuduğu bloggerlardan nasıl etkilendiklerini ve satın alma kararlarını ne yönde etkilediklerini ölçümleyip raporluyoruz. 2011′de, blog okuyucularının bloggerlara karşı duydukları güvenden memnun olduklarını, bu yüzden de sosyal medya ve blogları takip etmeye devam ettiklerini tespit ettik.”
Bu yılın araştırması da gösteriyor ki, bloglar insanların kararlarını almalarında gün geçtikçe etkisini artırıyor. Araştırmadan çıkan sayısal veriler şöyle:

* Amerika’da yaşayan blog okuyucusu kadınların yüzde 35’i, bir blog önerisine dayanarak ürün alıyor.
* Genel nüfus blog tavsiyelerine güveniyor çünkü daha önce de blog tavsiyelerinden memnun kalmış oluyorlar.
* Okuyucuların yüzde 35’i elektronik, yüzde 33’ü bilgisayar donanım-yazılım ve yüzde 33’ü de film inceleme ve tavsiye yazıları için blog okuyor.
* Blog okuyucularının yüzde 47’si trend ve fikir bulmak, yüzde 35’i yeni ürün ve yüzde 25’i de karar almalarına yardımcı olması için blog okumayı tercih ediyor.
Anlaşılacağı üzere tüketiciler, artık birçok ihtiyacını bloglar ve sosyal medya üzerinden karşılıyor. Türkiye’de de durumun bundan pek farklı olmadığını söylememiz mümkün. Bloggerlar kullandıkları ürünü deneyimleyip yazıyor ve böylece tüketici de karşılaşabileceği olumlu/olumsuz sorunları bilerek o ürünü alma konusundaki kararını veriyor.

Kaynak:Yeni Medya Düzeni

Advertisements
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: