Reporters Without Borders’tan Liderleri Konuşturan iPhone Uygulaması

Reporters Without Borders (Basın özgürlüğü savunucuları örgütü) çarpıcı bir iPhone uygulaması yapmış. Basında sansürün yer aldığı ülke liderlerinin (Ahmedinejad,Kaddafi, Putin) yer aldığı basılı ilanlarda, QR kodunu iPhone’u ile okuttuktan sonra ilanda belirtilen liderlerin ağız kısmına iPhone’un koyulmasıyla,iPhone üzerinde sadece konuşan bir ağız görülüyor,liderler konuşmaya başlıyor.

Uygulamanın ilginç özelliği, uygulamada konuşanlar liderin kedisi değil. Örneğin Kaddafi’nin üzerine koyulduğu zaman Kaddafi değil, Lübnan’da gerçekte günümüzde ne olduğunu anlatan bir gazeteci konuşuyor. Ahmedinejat için İran’da gerçekte neler olduğunu anlatan gazeteci konuşuyor.

Reklamı izledikten sonra kişiler RSF’nin sitesine yönlendiriliyor ve burada sınır tanımayan gazetecilerle ilgili daha fazla bilgiyi bulabiliyorlar. Ayrıca sitede kampanyanın bir açıklaması da yer alıyor.Basın özgürlüğü olan ülkelerin listesine, basın özgürlüğü barometsine,Reporters Without Borders iPhone uygulamasına ve bağış yapabilecekleri sayfalara ulaşabiliyorlar.

Sloganı, “Because there are mouths that will never speak the truth.” olan kampanyanın yaratıcısı Publicis Brüksel.

Advertisements
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: